Bezpiecznie na rowerze

28.11.2019

Artykuł

Jazda na rowerze to niewątpliwa przyjemność i niezależność. Żeby jednak nasza wycieczka była udana musi być przede wszystkim bezpieczna. Aby tak było warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zanim ruszymy w teren powinniśmy wyznaczyć sobie trasę, która pod względem trudności i długości, będzie odpowiednia dla naszych umiejętności i kondycji fizycznej.

Kolejną istotną kwestią jest stan naszych rowerów. Muszą być one w pełni sprawne mechanicznie. Przede wszystkim sprawdzamy stan hamulców i ogumienia oraz w jakim stopniu mamy napompowane koła.

Następnie musimy sprawdzić oświetlenie. Przepisy o ruchu drogowym mówią, że rower musi posiadać przednią lampkę białą oraz tylną, najlepiej w kolorze czerwonym. Poza tym może zdarzyć się, że będziemy wracać po zmroku.
Przepisy natomiast nie nakładają na rowerzystów obowiązku posiadania kasku ale statystyki mówią, że ponad 80% urazów rowerowych to urazy głowy. Zdecydowanie więc sugeruję używanie kasku podczas jazdy.

Po uprzednim sprawdzeniu prognozy pogody oraz dobraniu odpowiedniego do niej ubrania możemy ruszać na naszą wycieczkę. Sugeruję też zaopatrzenie się w mapę terenu, który będziemy poznawać podczas naszej wyprawy.

Uważam także, że przynajmniej jeden z uczestników wycieczki powinien w swoim plecaku posiadać podstawowy zestaw naprawczy a w nim:
– wielofunkcyjny klucz rowerowy
– pompkę do roweru
– zapasową dętkę w odpowiednim rozmiarze do naszego koła

Niewątpliwie istotnym elementem wyposażenia jest apteczka pierwszej pomocy w której powinny znajdować się:
–opatrunek jałowy
– bandaż szeroki oraz wąski
– plastry różnych rozmiarów
– plaster tzw przylepiec
– gaziki dezynfekujące
– nożyczki
– koc NRC
– tabletki przeciwbólowe
– leki, które przyjmujemy regularnie

Pamiętajmy, że jesteśmy tylko jednym z użytkowników dróg i podlegamy przepisom o ruchu drogowym.
Jeżeli tylko możemy, korzystajmy ze ścieżek rowerowych. Chodnik są dla pieszych.
Jeżeli poruszamy się po ulicy, pamiętajmy że trzymamy się prawej strony jezdni.
Jeżeli poruszamy się po ulicy, pamiętajmy aby sygnalizować każdy manewr. To ważny sygnał dla innych użytkowników ruchu drogowego.

 

Jazda na rowerze dostarcza mnóstwo wyjątkowych przeżyć i daje wytchnienie od spraw codziennych pod warunkiem, że zostaną spełnione podstawowe wyżej wymienione  zasady bezpieczeństwa.

Jeśli macie pytania dotyczące tego tematu zapraszamy do kontaktu.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony, na której będziemy informować o organizowanych wycieczkach rowerowych.

 

Autor: Mariusz Spaulenok